Invited groups |
2010Track 2010 Results - Lowry Invitational
Published by
Mens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Adam Bullock 12 Elko 11.58
2 Isaac Grosverner 11 Rite of Passage 11.64
3 Nathan Heck 12 Churchill County 11.71
4 Marquis Mckinney 12 Pershing County 11.82
5 Zach Hix 12 Sparks 11.97
6 Jake Ernst 12 Churchill County 11.98
7 Cole Service 12 Churchill County 12.04
8 Gabe Iguban 10 Elko 12.05
9 Alan Mayorga 11 Lowry 12.12
10 Arthur Sewell 10 Rite of Passage 12.18
11 Michael Creek 12 Elko 12.24
12 Hunter O'Meara 10 Sparks 12.33
13 Allen Mickelson 11 Spring Creek 12.37
14 Devin Hager 11 Spring Creek 12.43
15 Michael Wing 12 Lowry 12.46
16 Drake Copley 9 Churchill County 12.67
17 Rod Po'Oi 11 Sparks 12.72
17 Camerino Delamora 10 Lowry 12.72
19 Gustavo Aguilar 9 Sparks 12.75
20 James Dunyon 9 Lowry 12.84
21 Joseph Trillo 10 Rite of Passage 12.87
22 Shane Bradshaw 10 Spring Creek 12.97
23 Marquise Green 11 Pershing County 13.06
24 Fernando Carrillo 10 Battle Mountain 13.23
25 Justin Berumen 12 Battle Mountain 13.30
26 Tristan Reynolds 12 Mineral County 13.65
27 Christian Talbot 10 Virginia City 13.73
28 Justin Gomez 11 Sparks 14.12
29 Christian Eusebio 11 Battle Mountain 14.41
30 Austin Tweedy 9 Mineral County 14.72
Cody Cox 10 Spring Creek DNS
Kyler Musselman 9 Mineral County DNS
Sam Mccain 12 Virginia City DNS
Tyler Stark 10 Gabbs DNS
Lucas Thomas 12 Owyhee DNS
Bryson Kufeld 10 Elko DNS
Ivan Mclin 11 Rite of Passage DNS
Blake Dorian 11 Battle Mountain DNS
Mens 200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Adam Bullock 12 Elko 23.59
2 Isaac Grosverner 11 Rite of Passage 24.00
2 Erick Lopez 9 Lowry 24.00
4 Zach Hix 12 Sparks 24.08
5 Bryson Kufeld 10 Elko 24.56
6 Alex Puentes 11 Elko 24.58
7 Jason Hneitina 9 Pershing County 25.06
8 Jose Vera 9 Lowry 25.23
9 Robert Mejia 12 Rite of Passage 25.24
9 Cole Service 12 Churchill County 25.24
11 Cody Mcabee 9 Sparks 25.36
12 Cody Cox 10 Spring Creek 25.53
13 Allen Mickelson 11 Spring Creek 25.74
14 Clayton Steelmon 9 Churchill County 25.84
15 Michael Wing 12 Lowry 25.88
16 Rod Po'Oi 11 Sparks 26.51
17 Michael Cory 12 Battle Mountain 26.61
18 Izaak Stahl 9 Battle Mountain 27.26
19 Errol Porter 11 Eureka 28.34
Camerino Delamora 10 Lowry DNS
Tristan Reynolds 12 Mineral County DNS
Austin Tweedy 9 Mineral County DNS
Justin Berumen 12 Battle Mountain DNS
Blake Dorian 11 Battle Mountain DNS
Charles Fulks 12 Churchill County DNS
Michael Creek 12 Elko DNS
Arthur Sewell 10 Rite of Passage DNS
Cameron Kissick 12 Churchill County DNS
Mens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Camden Mauer 12 Spring Creek 51.57
2 Cameron Kissick 12 Churchill County 51.93
3 Michael Gallagher 11 Elko 52.23
4 Landon Drake 11 Elko 53.02
5 Tj Stevens 9 Elko 53.23
6 Erick Lopez 9 Lowry 54.81
7 Jason Hneitina 9 Pershing County 54.94
8 Ivan Mclin 11 Rite of Passage 55.35
9 Broder Thurston 9 Churchill County 55.66
10 Kobe Fitzpatrick 10 Lowry 55.97
11 Jed Teichert 10 Lowry 56.23
12 Cody Cox 10 Spring Creek 56.41
13 Dustin Hopkins 11 Churchill County 57.81
14 Fabian Castaneda 9 Battle Mountain 58.27
15 Joseph Trillo 10 Rite of Passage 59.06
16 Eric Plimpton 12 Pershing County 59.07
17 Juan Hernandez 9 Mineral County 1:00.05
18 Errol Porter 11 Eureka 1:03.44
19 Connor Holtshouser 10 Sparks 1:04.36
20 Ryan Bettany 11 Battle Mountain 1:04.65
21 Jace Ramsey 9 McDermitt 1:08.01
22 Patrick Pelletier 9 Mineral County 1:09.40
Michael Cory 12 Battle Mountain DNS
Andrew Cox 11 Battle Mountain DNS
Kelvin Meza 12 Lowry DNS
Tristan Reynolds 12 Mineral County DNS
Charles Fulks 12 Churchill County DNS
Mens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Michael Gallagher 11 Elko 2:00.33
2 Tristen Thomson 11 Churchill County 2:01.44
3 Landon Drake 11 Elko 2:02.68
4 Mathew Banks 12 Spring Creek 2:15.61
5 Brendan Mears 11 Eureka 2:15.78
6 Ivan Chavez 11 Round Mountain 2:15.93
7 Jorge Dominguez 9 Sparks 2:16.67
8 Devin Dowd 10 Lowry 2:17.28
9 Omar Aranjo 10 Lowry 2:17.52
10 Jose Cureil 12 Elko 2:19.31
11 Sean Cordes 11 Churchill County 2:24.26
12 Gavin Sanchez 11 Pershing County 2:25.19
13 Chris Kearns 10 Lowry 2:26.48
14 Jr Demillo 9 Churchill County 2:27.08
15 Camden Mauer 12 Spring Creek 2:27.24
16 Chanse Mcallister 10 Lowry 2:32.29
17 Avery Aranas 9 Sparks 2:37.79
18 Ammon Bishop 12 Sparks 2:38.01
19 Zach Jones 10 Round Mountain 2:38.54
20 Scott Plimpton 9 Pershing County 2:54.87
21 Victor Garcia 12 Battle Mountain 2:56.73
22 Alex Ruelas 11 Battle Mountain 3:03.05
Dillon Thompson 12 Battle Mountain DNS
Colton Kelly-Brady 11 Owyhee DNS
Tyler Tighe 11 Round Mountain DNS
Michael Anduja 9 Sparks DNS
Kristian Origel 11 Sparks DNS
Cameron Thompson 9 Battle Mountain DNS
Dylan Tuttle 11 Elko DNS
Cole Campbell 10 Spring Creek DNS
Mens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Tim Rose 11 Elko 4:38.66
2 Kyler Simpkins 12 Elko 4:39.00
3 Tristen Thomson 11 Churchill County 4:42.39
4 Mathew Banks 12 Spring Creek 4:59.41
5 Cole Campbell 10 Spring Creek 4:59.94
6 Edward Stoddard 11 Elko 5:00.10
7 William Fallini-Haas 9 Spring Creek 5:01.79
8 Brendan Mears 11 Eureka 5:06.42
9 Gavin Sanchez 11 Pershing County 5:06.84
10 Devin Hager 11 Spring Creek 5:09.69
11 Jonathan Madrid 10 Lowry 5:11.74
12 Oscar Ramirez 11 Sparks 5:21.69
13 Chris Kearns 10 Lowry 5:26.13
14 Sean Cordes 11 Churchill County 5:31.45
15 Omar Vasquez 10 Sparks 5:36.55
16 Stephen Watts 11 Eureka 5:38.86
17 Michael Anderson 11 Churchill County 5:44.17
18 Marco Garcia 10 Sparks 5:44.34
19 Joe Gildone 10 Lowry 5:54.50
20 Devin Vigil 11 McDermitt 6:16.44
21 Scott Plimpton 9 Pershing County 6:34.52
22 Victor Garcia 12 Battle Mountain 6:50.85
23 Braden Thomas 9 Lowry 7:19.01
Rochester Matt 10 Battle Mountain DNS
Cameron Thompson 9 Battle Mountain DNS
Colton Kelly-Brady 11 Owyhee DNS
Dylan Tuttle 11 Elko DNS
Noah Burkhart 12 Battle Mountain DNS
Mens 3200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kyler Simpkins 12 Elko 10:32.15
2 Tim Rose 11 Elko 10:49.00
3 Edward Stoddard 11 Elko 11:13.61
4 William Fallini-Haas 9 Spring Creek 11:14.13
5 Bryce Murphy 11 Elko 11:23.31
6 Cole Campbell 10 Spring Creek 11:29.18
7 Mathew Banks 12 Spring Creek 11:32.28
8 Devin Hager 11 Spring Creek 11:32.64
9 Jonathan Madrid 10 Lowry 11:46.79
10 Chanse Mcallister 10 Lowry 11:59.58
11 Omar Vasquez 10 Sparks 12:00.59
12 Stephen Watts 11 Eureka 12:15.78
13 Liam Gallups 11 Lowry 12:30.69
14 Michael Anderson 11 Churchill County 12:46.93
15 Rochester Matt 10 Battle Mountain 13:05.54
Colton Kelly-Brady 11 Owyhee DNS
Hayden Jeppsen 12 Lowry DNS
Mens 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathan Heck 12 Churchill County 15.39
2 Hunter O'Meara 10 Sparks 16.44
3 Nick Van Patten 10 Sparks 16.48
4 Eric Vankirk 12 Elko 16.66
5 Shane Bradshaw 10 Spring Creek 17.56
6 Marquise Green 11 Pershing County 19.87
7 Fernando Carrillo 10 Battle Mountain 19.94
8 Justin Berumen 12 Battle Mountain 20.71
9 Trevor Brown 9 Churchill County 20.87
10 Eddie Woo 10 Spring Creek 21.12
11 Ryan Bettany 11 Battle Mountain 22.07
Mens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nick Van Patten 10 Sparks 40.55
2 Eric Vankirk 12 Elko 42.82
3 Shane Bradshaw 10 Spring Creek 44.14
4 Jordan Schultz 12 Churchill County 44.58
5 Marquise Green 11 Pershing County 47.21
6 David Chavez 10 Battle Mountain 48.95
7 Lucas Thomas 12 Owyhee 49.69
8 Trevor Brown 9 Churchill County 50.01
9 Cameron Thompson 9 Battle Mountain 50.21
10 Jordan Boothe 10 Churchill County 51.29
11 Cameron Avila 10 Spring Creek 51.36
12 Dylan Crittenden 9 Mineral County 55.58
13 Liam Gallups 11 Lowry 1:10.16
Tyler Stark 10 Gabbs DNS
Fernando Carrillo 10 Battle Mountain DNS
Justin Berumen 12 Battle Mountain DNS
Taylor Herring 9 Mineral County DNS
Eddie Woo 10 Spring Creek DNS
Nathan Heck 12 Churchill County DNS
Mens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Elko 45.39
2 Rite of Passage 46.31
3 Pershing County 46.41
4 Churchill County 46.97
5 Lowry 47.70
6 Sparks 47.99
7 Battle Mountain 50.52
8 Mineral County 58.64
Virginia City DQ
Mens 4x200 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Churchill County 1:34.04
2 Elko 1:34.61
3 Sparks 1:34.97
4 Lowry 1:36.84
5 Pershing County 1:37.94
6 Battle Mountain 1:43.39
7 Mineral County 2:04.55
Rite of Passage DNS
Mens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Sparks 3:35.27
2 Elko 3:36.34
3 Lowry 3:43.90
4 Churchill County 3:47.35
5 Pershing County 3:49.79
6 Battle Mountain 3:53.93
Mens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Elko 8:49.84
2 Lowry 9:12.47
3 Eureka 9:36.46
4 Sparks 9:40.71
5 Battle Mountain 9:43.54
Churchill County NT
Mineral County NT
Mens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Tim Meo 12 Elko 48-00.00
2 Erik Carpenter 12 Carlin 43-11.00
3 Tj Mauga 10 Churchill County 43-02.50
4 Kenyon Terry 12 Elko 42-07.00
5 Ataloanui Tuikolongohau 11 Sparks 41-05.50
6 Cade Moss 11 Elko 40-05.50
7 Manuel Becerra Garcia 12 Sparks 39-04.00
8 Jose Gonzalez 11 Elko 39-01.00
9 Seth Howard 11 Owyhee 39-00.00
9 Tevita Po'Oi 11 Sparks 39-00.00
11 David Nau 11 Sparks 38-06.50
12 Shermar Malbrough 10 Rite of Passage 38-05.00
13 Marco Vallejo 11 Battle Mountain 37-01.50
13 Jace Jones 12 Owyhee 37-01.50
15 Matthew Hutzel 10 Churchill County 37-00.00
16 Taylen Cordes 11 Churchill County 36-05.00
17 Erick Zamora 10 Lowry 35-10.00
18 Trevor Merritt 11 Eureka 35-06.00
19 Regan Knight 11 Battle Mountain 35-04.50
20 Dern Soeu 12 Rite of Passage 35-03.00
21 Brennan Reese 10 Spring Creek 34-02.50
22 Nate Hymas 11 Spring Creek 34-01.00
23 Daleshawn Hopson 11 Rite of Passage 33-09.00
24 Bryan Terry 10 Lowry 33-08.00
25 Mikeas Somers 11 Lowry 33-05.50
26 Eddie Morfin 9 Battle Mountain 32-10.50
27 Ivan Chavez 11 Round Mountain 32-05.00
28 Erik Sigurdson 10 Lowry 31-10.00
29 Mathew Loveday 11 Rite of Passage 31-05.00
30 Jorge Rosas 9 Pershing County 31-02.00
31 Noah Burkhart 12 Battle Mountain 30-05.50
32 Stephan Reese 10 Pershing County 30-04.50
33 Billy Coleman 10 Churchill County 29-08.00
34 Evan Breckenridge 9 Virginia City 29-04.50
35 Tyler Stark 10 Gabbs 27-02.00
36 Kyler Musselman 9 Mineral County 26-01.50
37 Adam Nalley 10 Owyhee 23-09.50
Garrick Gartiez 11 Owyhee DNS
Mens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Tj Mauga 10 Churchill County 159-08
2 Kenyon Terry 12 Elko 131-08
3 Tim Meo 12 Elko 117-02
4 Matthew Hutzel 10 Churchill County 115-00
5 Marco Vallejo 11 Battle Mountain 114-04
6 Ataloanui Tuikolongohau 11 Sparks 113-07
7 Tevita Po'Oi 11 Sparks 112-01
8 David Nau 11 Sparks 111-09
9 Bryan Terry 10 Lowry 108-08
10 Trevor Merritt 11 Eureka 107-10
11 Manuel Becerra Garcia 12 Sparks 106-11
12 Seth Howard 11 Owyhee 105-06
13 Erik Carpenter 12 Carlin 103-04
14 Eddie Morfin 9 Battle Mountain 102-07
15 Regan Knight 11 Battle Mountain 102-05
16 Jace Jones 12 Owyhee 99-02
17 Sean Cordes 11 Churchill County 98-06
18 Nate Hymas 11 Spring Creek 95-04
19 Brennan Reese 10 Spring Creek 93-09
20 Taylen Cordes 11 Churchill County 93-04
21 Stephan Reese 10 Pershing County 89-01
22 Mason Chopp 9 Battle Mountain 87-05
23 Erick Zamora 10 Lowry 86-11
24 Mikeas Somers 11 Lowry 85-03
25 Tyler Tighe 11 Round Mountain 84-01
Tyler Stark 10 Gabbs ND
Daleshawn Hopson 11 Rite of Passage ND
Kyler Musselman 9 Mineral County ND
Evan Breckenridge 9 Virginia City ND
Adam Nalley 10 Owyhee ND
Mathew Loveday 11 Rite of Passage ND
Garrick Gartiez 11 Owyhee ND
Jorge Rosas 9 Pershing County ND
Shermar Malbrough 10 Rite of Passage ND
Jose Gonzalez 11 Elko ND
Dern Soeu 12 Rite of Passage ND
Daniel Groff 12 Elko ND
Mens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kyrin Allen 10 Elko 6-00.00
2 Marcus Nester 11 Pershing County 5-10.00
3 Sam Mccain 12 Virginia City 5-10.00
4 Miguel Lebron 12 Churchill County 5-04.00
5 Trevor Merritt 11 Eureka 5-04.00
6 Regan Knight 11 Battle Mountain 5-04.00
6 Andrew Cox 11 Battle Mountain 5-04.00
8 Justin Timmel 9 Spring Creek 5-02.00
9 Deandre Powell 9 Battle Mountain 5-02.00
9 John Kirkland 10 Churchill County 5-02.00
9 Agustin Juarez 10 Sparks 5-02.00
12 Zach White 10 Lowry 5-00.00
Mason Chopp 9 Battle Mountain NH
Camron Colbert 9 Sparks NH
Anthony Freeman 9 Churchill County NH
Wyatt Griggs 12 Elko NH
Roberto Sanchez 12 Lowry NH
Mens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathan Heck 12 Churchill County 13-06.00
2 Adam Bullock 12 Elko 13-06.00
3 Tuff Carpenter 11 Elko 12-06.00
4 Brandon Dowd 10 Lowry 11-00.00
5 Price Poston 11 Virginia City 11-00.00
6 Alejandro Choate 9 Sparks 10-00.00
7 Caleb Heintz 10 Spring Creek 10-00.00
8 Zach White 10 Lowry 10-00.00
9 Kobe Fitzpatrick 10 Lowry 10-00.00
10 Jordan Boothe 10 Churchill County 9-00.00
11 James Bates 10 Sparks 9-00.00
12 Cody Mcabee 9 Sparks 8-06.00
Nathaniel Klein 9 Churchill County NH
Login Blunt 9 Sparks NH
Chris Woolington 10 Elko NH
Jordan Schultz 12 Churchill County NH
Mens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Marquis Mckinney 12 Pershing County 22-00.25
2 Adam Bullock 12 Elko 21-09.00
3 Nathan Heck 12 Churchill County 21-02.50
4 Wyatt Griggs 12 Elko 20-03.00
5 Marcus Manuel 12 Elko 20-00.00
6 Jake Ernst 12 Churchill County 19-05.50
7 Price Poston 11 Virginia City 19-03.00
8 William Gattrell 10 Pershing County 18-06.00
9 Miguel Lebron 12 Churchill County 17-05.00
10 Chris Wilkins 12 Battle Mountain 17-02.25
11 Justin Timmel 9 Spring Creek 16-11.25
12 James Bates 10 Sparks 16-07.75
13 Zach Jones 10 Round Mountain 16-02.50
14 Ivan Chavez 11 Round Mountain 16-00.75
15 Nate Hymas 11 Spring Creek 15-10.00
16 Josh Stephens 10 Spring Creek 15-09.50
16 Dustin Hopkins 11 Churchill County 15-09.50
18 Cameron Avila 10 Spring Creek 15-08.25
19 Christian Talbot 10 Virginia City 14-10.25
20 Agustin Juarez 10 Sparks 14-01.00
21 Justin Gomez 11 Sparks 13-11.75
22 Alex Ruelas 11 Battle Mountain 13-10.50
22 Tyler Stark 10 Gabbs 13-10.50
24 Jace Ramsey 9 McDermitt 12-00.25
Zach White 10 Lowry ND
Jorge Rosas 9 Pershing County ND
Austin Tweedy 9 Mineral County ND
Brandon Dowd 10 Lowry ND
Gustavo Aguilar 9 Sparks ND
Blake Dorian 11 Battle Mountain ND
Deandre Powell 9 Battle Mountain ND
Adolfo Gaeta 12 Elko ND
Mens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Roberto Sanchez 12 Lowry 40-07.50
2 Marcus Nester 11 Pershing County 40-06.00
3 Wyatt Griggs 12 Elko 39-08.00
4 Andrew Cox 11 Battle Mountain 39-07.00
5 Jake Ernst 12 Churchill County 39-05.00
6 Price Poston 11 Virginia City 38-10.00
7 Sam Mccain 12 Virginia City 38-07.00
8 Cody Cox 10 Spring Creek 35-06.50
9 Chris Wilkins 12 Battle Mountain 35-04.50
10 Zach White 10 Lowry 34-09.50
11 Ivan Chavez 11 Round Mountain 34-08.00
12 James Bates 10 Sparks 34-07.00
13 Lucas Thomas 12 Owyhee 34-05.50
14 John Kirkland 10 Churchill County 34-05.00
15 Zach Jones 10 Round Mountain 34-01.50
16 Josh Stephens 10 Spring Creek 33-09.50
17 Cameron Avila 10 Spring Creek 32-04.00
18 Christian Talbot 10 Virginia City 32-03.50
19 Nathaniel Klein 9 Churchill County 30-02.50
20 Miguel Lebron 12 Churchill County 30-00.00
21 Avery Aranas 9 Sparks 29-07.00
22 Tyler Tighe 11 Round Mountain 26-07.00
23 Alex Ruelas 11 Battle Mountain 25-01.00
Anthony Hernandez 11 Owyhee ND
Agustin Juarez 10 Sparks ND
Camron Colbert 9 Sparks ND
Austin Ogle 12 Elko ND
Blake Dorian 11 Battle Mountain DNS
Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Mikayla Renfroe 10 Pershing County 13.38
2 Mirage Coley 11 Elko 13.44
3 Allyiha Rasch 12 Elko 13.53
4 Megan Damele 11 Eureka 13.74
5 Kepa Bengochea 9 Lowry 14.02
5 Audrey Snow 10 Lowry 14.02
7 Giselle Chavez 11 Sparks 14.21
8 Linsey Bessert 11 Spring Creek 14.25
9 Marisela Castorena 12 Sparks 14.30
10 Siana Carsrud 11 Elko 14.44
11 Kamille Neff 10 Spring Creek 14.58
12 Rhiane Kennedy 12 Sparks 14.59
13 Mikayla Wilke 11 Lowry 14.76
14 Lillie Wohle 10 Churchill County 14.78
15 Louwayne Trinidad 11 Sparks 14.90
16 Jiselle Dominguez 10 Eureka 15.29
17 Diana Enriquez 10 Churchill County 15.37
18 Jillian Driesbaugh 9 Spring Creek 15.46
19 Behle Marin 9 Spring Creek 15.55
20 Justine Jury 10 Battle Mountain 16.07
21 Leticia Chavez 11 Battle Mountain 16.10
22 Lizzi Sadler 11 Battle Mountain 16.35
23 Nicole Burton 10 Eureka 16.52
24 Hania Amezcua 9 Battle Mountain 16.57
25 Zoey Policky 10 Austin 16.78
Cierra Leal 10 Churchill County DNS
Ella Pattani 9 Elko DNS
Summer Pell 10 Churchill County DNS
Brenda Martinez 10 Lowry DNS
Womens 200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Mikayla Renfroe 10 Pershing County 27.34
2 Auri Criddle 12 Lowry 27.71
3 Megan Damele 11 Eureka 27.78
4 Madison Montero 10 Lowry 28.12
5 Audrey Snow 10 Lowry 28.66
6 Megan Renfroe 9 Pershing County 28.73
7 Linsey Bessert 11 Spring Creek 28.89
8 Kamille Neff 10 Spring Creek 29.08
9 Kate Gallagher 12 Elko 29.11
10 Mariela Martinez 9 Sparks 29.31
11 Lauryn Drake 9 Elko 29.35
12 Marisela Castorena 12 Sparks 29.64
13 Jazmyne August 10 Sparks 30.02
14 Marissa Richey 10 Elko 30.22
15 Ella Pattani 9 Elko 30.29
16 Mikayla Wilke 11 Lowry 30.61
17 Jillian Driesbaugh 9 Spring Creek 30.69
18 Diana Enriquez 10 Churchill County 30.90
19 Behle Marin 9 Spring Creek 31.62
20 Natalia Burton 11 Eureka 31.92
21 Leticia Chavez 11 Battle Mountain 32.80
Hania Amezcua 9 Battle Mountain DNS
Cassidy East 10 Churchill County DNS
Cierra Leal 10 Churchill County DNS
Summer Pell 10 Churchill County DNS
Womens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Shelby Garrison 9 Lowry 1:02.51
2 Megan Damele 11 Eureka 1:03.02
3 Kamille Neff 10 Spring Creek 1:03.76
4 Jourden Castagnetti 9 Elko 1:04.48
5 Jillian Albright 11 Lowry 1:05.29
6 Rhiane Kennedy 12 Sparks 1:06.31
7 Megan Renfroe 9 Pershing County 1:06.51
8 Cecilia Leon 12 Battle Mountain 1:06.93
9 Lauryn Drake 9 Elko 1:07.63
10 Lilli Weatherman 10 Pershing County 1:08.12
11 Ricki Madrid 10 Spring Creek 1:08.46
12 Cierra Leal 10 Churchill County 1:08.92
13 Brenda Martinez 10 Lowry 1:09.20
14 Linsey Bessert 11 Spring Creek 1:10.17
15 Chloe Overlie 9 Churchill County 1:10.36
16 Behle Marin 9 Spring Creek 1:10.54
17 Gabe Rowley 9 Elko 1:10.83
18 Shaila Sims 11 Sparks 1:11.29
Brynlee Shults 9 Churchill County DNS
Kepa Bengochea 9 Lowry DNS
Maddie Wahrenburg 9 Battle Mountain DNS
Caitlin Book 12 Battle Mountain DNS
Womens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Alex Monroe 11 Spring Creek 2:38.41
2 Jordan Oliphant 11 Spring Creek 2:44.86
3 Cassidy Jones 10 Elko 2:45.37
4 Bailee Guenin 10 Elko 2:46.83
5 Katie Damele 10 Eureka 2:46.99
6 Cecilia Leon 12 Battle Mountain 2:49.10
7 Jordyn Rogers 11 Churchill County 2:49.61
8 Nayeli Robles 11 Sparks 3:08.37
9 Melissa Rodriguez 9 Sparks 3:08.70
10 Ericka Hill 11 Sparks 3:12.22
11 Cevanna Shaffer 9 Owyhee 3:16.19
12 Caitlin Book 12 Battle Mountain 3:18.57
13 Maddie Wahrenburg 9 Battle Mountain 3:20.11
14 Jeanne Anderson 9 Churchill County 3:23.59
15 Courtney Boucher 12 Lowry 3:39.21
16 Lizzi Sadler 11 Battle Mountain 3:41.56
Haley Weber 12 Lowry DNS
Dayani Manning 10 Owyhee DNS
Genevieve Peterson 9 Elko DNS
Melanie Nuckolls 10 Churchill County DNS
Madeline Gonzales 10 Pershing County DNS
Bailey Shea 11 Elko DNS
Chloe Overlie 9 Churchill County DNS
Hailey Hinkle 9 Lowry DNS
Womens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Alex Monroe 11 Spring Creek 5:37.10
2 Kacie Bell 10 Elko 5:44.28
3 Katie Howard 11 Elko 5:52.64
4 Aimee Doren 10 Spring Creek 5:56.93
5 Katie Damele 10 Eureka 6:00.01
6 Raini Jonson 9 Elko 6:02.30
7 Jordan Oliphant 11 Spring Creek 6:09.10
8 Cecilia Leon 12 Battle Mountain 6:11.57
9 Melanie Nuckolls 10 Churchill County 6:14.69
10 Jordyn Rogers 11 Churchill County 6:18.61
11 Mary Grace Young 9 Churchill County 6:35.50
12 Maddie Wahrenburg 9 Battle Mountain 7:13.19
13 Haley Weber 12 Lowry 7:46.25
14 Courtney Boucher 12 Lowry 8:19.50
Savannah Rorex 10 Lowry DNS
Madeline Gonzales 10 Pershing County DNS
Bailey Shea 11 Elko DNS
Womens 3200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kacie Bell 10 Elko 12:51.54
2 Raini Jonson 9 Elko 13:11.02
3 Aimee Doren 10 Spring Creek 13:12.90
4 Taylor Avery 10 Elko 13:15.20
5 Cassidy Jones 10 Elko 13:53.33
6 Amanda Pursley 10 Churchill County 14:58.34
Savannah Rorex 10 Lowry DNS
Jeanne Anderson 9 Churchill County DNS
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Auri Criddle 12 Lowry 16.87
2 Kelsie Gailey 12 Elko 17.18
3 Monique Rodriguez 12 Lowry 17.78
4 Lindsey Brill 12 Elko 18.46
5 Oceana Marin 11 Elko 19.00
6 Kallie Norris 9 Eureka 19.61
7 Sariah Pulley 9 Elko 20.19
8 Whitley Munns 11 Pershing County 20.50
9 Karyme Hernandez 9 Pershing County 20.61
10 Dayana Rodriguez 12 Battle Mountain 20.80
11 Claudia Magana 9 Lowry 20.88
12 Mariela Martinez 9 Sparks 20.94
13 Jaris Dunyon 11 Lowry 22.17
14 Zoey Policky 10 Austin 22.51
15 Caitlin Knox 11 Churchill County 22.82
Angie Hurtado 9 Sparks DNS
Angelita Fermaint 11 Churchill County DNS
Womens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Allyiha Rasch 12 Elko 49.08
2 Kenadee Jeppsen 10 Lowry 49.67
3 Sariah Pulley 9 Elko 53.09
4 Lindsey Brill 12 Elko 56.65
5 Louwayne Trinidad 11 Sparks 56.97
6 Dayana Rodriguez 12 Battle Mountain 57.14
7 Nicole Orozco 12 Eureka 58.38
8 Emily Young 11 Austin 1:00.12
9 Olivia Price 12 Battle Mountain 1:02.55
10 Dayani Manning 10 Owyhee 1:03.58
11 Jaris Dunyon 11 Lowry 1:05.10
12 Claudia Magana 9 Lowry 1:05.12
13 Whitley Munns 11 Pershing County 1:05.27
14 Zoey Policky 10 Austin 1:08.67
Vivian Jusino 10 Churchill County DNS
Marissa Richey 10 Elko DNS
Angie Hurtado 9 Sparks DNS
Hailey Hinkle 9 Lowry DNS
Womens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Elko 51.51
2 Lowry 52.67
3 Pershing County 54.27
4 Sparks 54.68
5 Churchill County 56.06
6 Eureka 59.24
7 Battle Mountain 1:01.69
8 Owyhee 1:02.76
Womens 4x200 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Lowry 1:52.78
2 Sparks 1:54.84
3 Elko 1:56.15
4 Eureka 2:02.64
5 Churchill County 2:02.86
6 Battle Mountain 2:08.07
Pershing County DQ
Womens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Lowry 4:19.22
2 Sparks 4:29.81
3 Spring Creek 4:31.09
4 Elko 4:33.19
5 Battle Mountain 5:01.77
Churchill County DNS
Womens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Elko 10:45.00
2 Churchill County 11:05.00
3 Lowry 12:10.00
4 Sparks 12:27.00
5 Battle Mountain 12:43.00
6 Owyhee 13:40.00
Womens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Claire Micheli 12 Elko 36-02.00
2 Leann Stands 10 Churchill County 32-09.00
3 Kelli Catches 11 Owyhee 32-04.00
4 Andrea Smart 11 McDermitt 30-06.50
5 Lola Cornell 10 Elko 30-05.00
6 Riley Cromie 11 Elko 29-05.00
7 Misaki Clare 10 Churchill County 29-02.00
8 Ashley Ruth 12 Elko 28-02.00
9 Katie Damele 10 Eureka 26-08.50
10 Lauren Avedician 11 Battle Mountain 25-00.00
11 Shantell Pearrow 10 Lowry 24-08.50
12 Lillie Wohle 10 Churchill County 24-07.50
13 Tatiana Gudiel 10 Sparks 24-07.00
14 Whitney Willey 9 Lowry 24-06.50
15 Shanna Boyce 10 Sparks 24-03.00
16 Caitlin Knox 11 Churchill County 23-10.00
17 Christine Thompson 11 Gabbs 22-05.00
18 Daisy Flores 9 Pershing County 21-11.00
19 Kadie Lynch 10 Lowry 21-10.00
20 Shadow Quertermous 10 Austin 21-00.00
21 Maria Chavez 11 Battle Mountain 20-09.00
22 Sarah Mills 11 Battle Mountain 20-04.00
23 Krystal Spriggs 9 Mineral County 19-05.00
24 Lizzi Sadler 11 Battle Mountain 19-03.00
25 Elizabeth Mccracken 9 Mineral County 19-02.00
Destany Pete 9 Owyhee ND
Driftwind Nau 12 Sparks ND
Womens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Senifa Po'Oi 10 Sparks 108-04
2 Kelli Catches 11 Owyhee 103-01
3 Riley Cromie 11 Elko 98-06
4 Claire Micheli 12 Elko 97-03
4 Leann Stands 10 Churchill County 97-03
6 Ashley Ruth 12 Elko 88-04
7 Amidayne Nelsen 9 Churchill County 81-06
8 Bailey Powell 10 Spring Creek 81-05
9 Kadie Lynch 10 Lowry 79-03
10 Whitney Willey 9 Lowry 79-02
11 Lauren Avedician 11 Battle Mountain 77-04
12 Andrea Smart 11 McDermitt 76-07
13 Ariana Ruiz 11 Elko 75-10
14 Gracy Lisanti 9 Churchill County 75-01
15 Sarah Mills 11 Battle Mountain 73-10
16 Nicole Orozco 12 Eureka 73-00
17 Shanna Boyce 10 Sparks 72-08
18 Misaki Clare 10 Churchill County 71-00
19 Natalia Burton 11 Eureka 66-06
20 Maria Chavez 11 Battle Mountain 64-01
21 Emily Mulac 12 Churchill County 63-07
22 Shantell Pearrow 10 Lowry 62-07
23 Krystal Spriggs 9 Mineral County 62-02
24 Skyla Thomas 10 Owyhee 61-10
25 Christine Thompson 11 Gabbs 61-00
26 Tatiana Gudiel 10 Sparks 59-05
Elizabeth Mccracken 9 Mineral County ND
Shadow Quertermous 10 Austin ND
Trinity Shaffer 10 Owyhee ND
Daisy Flores 9 Pershing County ND
Destany Pete 9 Owyhee ND
Driftwind Nau 12 Sparks ND
Womens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kenadee Jeppsen 10 Lowry 4-10.00
2 Jazmyne August 10 Sparks 4-08.00
3 Sariah Pulley 9 Elko 4-06.00
3 Odessa Pearrow 10 Lowry 4-06.00
3 Shelby Garrison 9 Lowry 4-06.00
6 Brynlee Shults 9 Churchill County 4-04.00
6 Emily Young 11 Austin 4-04.00
8 Sarah Mills 11 Battle Mountain 4-02.00
9 Mariela Martinez 9 Sparks 4-00.00
9 Bailey Powell 10 Spring Creek 4-00.00
9 Alexa Goddard 9 Battle Mountain 4-00.00
9 Cassidy East 10 Churchill County 4-00.00
Hailey Hinkle 9 Lowry DNS
Justine Jury 10 Battle Mountain NH
Dora Fernandes 12 Churchill County NH
Shadow Quertermous 10 Austin DNS
Angie Hurtado 9 Sparks DNS
Sydney Allen 10 Elko DNS
Womens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Marissa Richey 10 Elko 8-06.00
2 Madison Montero 10 Lowry 8-00.00
3 Lilli Weatherman 10 Pershing County 8-00.00
4 Makenna Macias 9 Elko 7-06.00
5 Cierra Leal 10 Churchill County 6-06.00
6 Anna Thompson 9 Elko 6-06.00
7 Caitlin Knox 11 Churchill County 6-00.00
8 Angelita Fermaint 11 Churchill County 6-00.00
9 Danielle White 9 Lowry 5-00.00
Summer Pell 10 Churchill County DNS
Angie Hurtado 9 Sparks DNS
Womens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jillian Albright 11 Lowry 16-03.75
2 Mikayla Renfroe 10 Pershing County 15-06.00
3 Megan Damele 11 Eureka 15-00.25
4 Siana Carsrud 11 Elko 14-09.00
5 Brynlee Shults 9 Churchill County 14-06.50
6 Mirage Coley 11 Elko 14-05.00
7 Kelsie Gailey 12 Elko 13-08.75
8 Karyme Hernandez 9 Pershing County 13-02.50
9 Sammi Wilson 10 Battle Mountain 13-01.50
10 Wayne Piramide 12 Battle Mountain 12-11.50
11 Cassidy East 10 Churchill County 12-09.50
12 Cevanna Shaffer 9 Owyhee 12-09.25
13 Bailey Powell 10 Spring Creek 12-07.00
14 Jiselle Dominguez 10 Eureka 12-05.75
15 Danielle White 9 Lowry 11-09.75
16 Olivia Price 12 Battle Mountain 11-06.00
17 Mahal Moon 10 Churchill County 11-04.50
18 Leticia Chavez 11 Battle Mountain 11-02.50
19 Jaris Dunyon 11 Lowry 11-01.25
20 Skyla Thomas 10 Owyhee 10-10.00
21 Trinity Shaffer 10 Owyhee 10-02.50
Zoey Policky 10 Austin ND
Sierra Balois 11 Sparks ND
Misaki Clare 10 Churchill County ND
Kenadee Jeppsen 10 Lowry ND
Womens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jillian Albright 11 Lowry 32-10.50
2 Kelsie Gailey 12 Elko 32-02.00
3 Brynlee Shults 9 Churchill County 31-05.50
4 Kenadee Jeppsen 10 Lowry 31-04.00
5 Wayne Piramide 12 Battle Mountain 30-00.75
6 Misaki Clare 10 Churchill County 29-08.00
7 Sammi Wilson 10 Battle Mountain 27-08.00
7 Danielle White 9 Lowry 27-08.00
9 Emily Young 11 Austin 27-07.00
10 Shannon Hatch 10 Spring Creek 27-05.00
10 Mahal Moon 10 Churchill County 27-05.00
12 Cassidy East 10 Churchill County 26-10.50
13 Caitlin Book 12 Battle Mountain 25-02.50
14 Nicole Burton 10 Eureka 20-04.00
Brienna Everhart 11 Lowry ND
Cassandra Huckins 9 Elko ND
Like·Comment·Share·E-mail·1542 views
History for Lowry Invitational
|